Rozklikávací rozpočet: kdo, za co a kolik
Svitávka letos hospodaří s rozpočtem přes 82 milionů korun. Základní rozpočtové dokumenty obec zveřejňuje. Z žádného z nich se ale nedozvíte, za co konkrétně a komu obec platí. To chceme změnit, a to za členský příspěvek zhruba tři koruny na obyvatele ročně.
- přes 82 mil. Kčrozpočet Svitávky letos
- 26,2 mil. Kčo tolik byly skutečné výdaje obce v roce 2025 nižší než upravený rozpočet
- červen 2026nejnovější data v MONITORu při naší kontrole
- ~6 000 Kčročně členský příspěvek spolku, v němž je Cityvizor
Co je rozklikávací rozpočet
Je to rozpočet obce na webu, který si každý může „rozkliknout“ – od velkých čísel až k jednotlivým platbám. U každé kapitoly vidíte, kolik obec plánovala a kolik už skutečně utratila. A když budete chtít, dojdete až k údajům o konkrétní faktuře: kdo ji vystavil, kdy, na jakou částku a za co.
Jak by to mohlo vypadat: Výdaje → Silnice a chodníky → Opravy a údržba → faktura (dodavatel, datum, částka, popis).

Data se neopisují ručně. Berou se přímo z obecního účetnictví, obvykle jednou měsíčně po uzávěrce.
Co je k dispozici dnes – a kde to najdete
Základní podklady obec zveřejňuje. Každý z nich ale ukáže jen část obrazu:
- Web městyse → Úřad → Schválené dokumenty rozpočtového procesu – schválený rozpočet, rozpočtová opatření, střednědobý výhled a závěrečný účet. Rozpočet je ovšem jen souhrnná tabulka na jedné stránce.
- MONITOR Státní pokladny – plnění rozpočtu Svitávky podle oblastí (školy, silnice, kultura…) i podle druhů výdajů, se zpožděním a bez jednotlivých plateb.
- Zápisy ze zastupitelstva a výpisy usnesení rady na webu městyse – za celé volební období jsou zveřejněné všechny. Z rady, která rozhoduje o řadě zakázek, se ale zveřejňuje jen výpis usnesení bez rozpravy a cena v něm někdy chybí.
- Profil zadavatele – smlouvy k větším zakázkám nad 1 milion korun bez DPH. Odkaz z webu městyse na Portál vhodného uveřejnění, kde obec zveřejňuje část zakázek, ale nefunguje.
Co se z toho nedozvíte
Rozpočet na rok 2026 je jedna stránka s osmi položkami. Přes 82 milionů korun výdajů je v něm rozděleno do dvou čísel: běžné výdaje 52,6 milionu a investice 29,4 milionu. Kolik půjde na školu, na silnice nebo na sport, z něj nevyčtete.

MONITOR jde hlouběji, ale mluví jazykem úředníků. Výdaje na místní komunikace v něm nenajdete pod slovem „silnice“, ale zejména pod paragrafem 2219 „Ostatní záležitosti pozemních komunikací“. Při naší kontrole koncem září byla nejnovější data za červen 2026. A hlavně: rozpočtový přehled v MONITORu neobsahuje jednotlivé faktury ani dodavatele. Příklad: k 30. červnu 2026 počítal rozpočet se 27,6 miliony na stavby, utraceno bylo 2,06 milionu. O které stavby jde a kdo je staví, se z MONITORu nedozvíte.

Registr smluv se Svitávky netýká. Svitávka jako obec bez rozšířené působnosti nemusí své smlouvy povinně zveřejňovat v registru smluv, a tak tam jejích smluv najdete jen pár. Smlouvy k větším zakázkám zveřejňuje na profilu zadavatele, ty menší nikde.
V zápisech ceny někdy jsou, někdy ne. Když rada 9. března 2026 schvalovala studii přístavby základní školy, stojí v zápisu i cena: 198 000 Kč bez DPH. U studie a projektové dokumentace revitalizace parku, kterou rada schválila 9. února 2026, cena uvedená není.
Zkuste si to sami: kolik obec loni dala za silnice a komu? Z MONITORu nebo z přílohy závěrečného účtu zjistíte, že v roce 2025 šlo na pozemní komunikace 11,1 milionu korun, z toho 10,6 milionu na stavby a 0,43 milionu na opravy. Komu, to v žádném souhrnném přehledu nenajdete. Kousky skládačky jsou roztroušené v zápisech a na profilu zadavatele a další podrobnosti lze žádat od úřadu, případně podle zákona o svobodném přístupu k informacím.
Co z čísel vyčteme už dnes
I ze souhrnných čísel v MONITORu se dá leccos zjistit. Příjmy obce mezi roky 2015 a 2025 vzrostly (v běžných cenách, bez očištění o inflaci) z 35,5 na 59,7 milionu korun, tedy zhruba o dvě třetiny. Celkové skutečné výdaje byly v každém roce 2015–2025 nižší než upravený rozpočet ke konci daného roku – v roce 2025 počítal upravený rozpočet s 80,2 milionu, skutečně se utratilo 54,0 milionu. Nižší čerpání samo o sobě neprokazuje úsporu ani neuskutečnění projektu; u víceletých investic záleží také na načasování plateb.
Příjmy a výdaje Svitávky 2015–2025
- Plánované výdaje (upravený rozpočet)
- Skutečné výdaje
- Skutečné příjmy
Částky v běžných cenách po konsolidaci, bez převodů mezi vlastními účty a fondy. Plán znamená upravený rozpočet k 31. prosinci daného roku. Splátky jistiny úvěrů jsou vykazovány odděleně ve financování.
Zdroj: MONITOR Státní pokladny, konsolidované údaje, stav k 27. 9. 2026.
Zobrazit data v tabulce
| Rok | Plánované výdaje | Skutečné výdaje | Skutečné příjmy |
|---|---|---|---|
| 2015 | 36,1 | 31,0 | 35,5 |
| 2016 | 24,6 | 21,3 | 26,1 |
| 2017 | 50,9 | 44,9 | 35,9 |
| 2018 | 68,4 | 55,2 | 36,7 |
| 2019 | 45,3 | 37,6 | 36,7 |
| 2020 | 47,1 | 33,9 | 40,6 |
| 2021 | 45,3 | 29,3 | 36,1 |
| 2022 | 47,6 | 43,3 | 41,7 |
| 2023 | 47,6 | 36,1 | 48,1 |
| 2024 | 62,7 | 36,1 | 50,4 |
| 2025 | 80,2 | 54,0 | 59,7 |
Největší rozdíl v korunách je u výdajů městyse na mateřskou a základní školu: upravený rozpočet pro rok 2025 činil 23,7 milionu korun, skutečné výdaje 5,3 milionu. Rozdíl připadá na stavební investice – rozpočet 18,7 milionu, skutečnost 7 260 korun. Běžné výdaje naopak dosáhly 5,3 milionu proti rozpočtovaným 5,0 milionu. Příčinu samotná čísla nevysvětlují; může jít například o změnu harmonogramu investic nebo plateb. Přehled jednotlivých akcí doplněný vysvětlením obce by pomohl rozdíl objasnit – a právě to rozklikávací rozpočet umožňuje.
Výdaje Svitávky v roce 2025 podle oblastí (mil. Kč)
- Plán (upravený rozpočet)
- Skutečnost
Částky v běžných cenách po konsolidaci. Plán znamená upravený rozpočet k 31. prosinci 2025.
Zdroj: MONITOR Státní pokladny, konsolidované údaje, stav k 27. 9. 2026.
Zobrazit data v tabulce
| Oblast | Plán | Skutečnost |
|---|---|---|
| Školství (MŠ a ZŠ) | 23,7 | 5,3 |
| Doprava (komunikace a dopravní obslužnost) | 14,6 | 11,3 |
| Správa obce, zastupitelstvo a volby | 11,7 | 11,9 |
| Bydlení, komunální služby a územní rozvoj | 7,3 | 3,7 |
| Kultura, památky a sdělovací prostředky | 5,5 | 5,5 |
| Životní prostředí a odpady | 5,0 | 4,1 |
| Finanční operace | 3,4 | 2,8 |
| Sport a zájmová činnost | 3,2 | 3,5 |
| Voda a kanalizace | 3,1 | 3,6 |
| Ostatní (lesy, sociální služby, bezpečnost, hasiči a další činnosti) | 2,7 | 2,3 |
Jak by to fungovalo ve Svitávce
Nejde o nic nového. Svitávka rozklikávací rozpočet už měla – na adrese rr.fpobk.cz/svitavka jsou dodnes data za roky 2013 až 2020. Novější roky v něm nejsou a web městyse na něj neodkazuje. Sousední Doubravice nad Svitavou ho mají v menu webu dodnes, stejně jako Blansko, Rájec-Jestřebí, Lysice nebo Olešnice.
Chceme jít o krok dál než tehdy. Starý svitávecký nástroj – stejně jako ten doubravický – ukazuje jen souhrnná čísla po kapitolách, tedy zhruba totéž co MONITOR, jen přehledněji. Smysl má rozpočet, který se dá rozkliknout až na jednotlivé faktury a dodavatele.
Napojení je možné. Obec vede účetnictví v systému GINIS od firmy GORDIC. Data se z něj dají pravidelně převádět do rozklikávacího rozpočtu – buď doplňkovým modulem od stejného dodavatele, nebo do otevřené aplikace Cityvizor. Konkrétní postup a náklady ověříme s dodavatelem.
Soukromí lidí zůstane chráněné. Před zveřejněním odstraníme osobní údaje, které nelze podle zákona zveřejnit.

Kolik to stojí
Například Cityvizor, otevřenou aplikaci spolku Otevřená města, dostane obec v rámci členství ve spolku za 3 Kč na obyvatele a rok – členský příspěvek Svitávky by vycházel zhruba na 6 000 Kč ročně. V členství je navíc i nástroj pro participativní rozpočet, který máme v programu také. Obec, která členem není, zaplatí za Cityvizor 12 600 Kč ročně.
Pro srovnání: je to necelá koruna z každých deseti tisíc korun letos rozpočtovaných výdajů.
Případné náklady na napojení a správu dat ještě ověříme, stejně jako cenu modulu od dodavatele účetního systému. Vybereme řešení, které za nejméně peněz ukáže nejvíc.
Stačí data „lépe vysvětlovat“?
Zaznívá, že data už veřejně jsou a stačí je občanům lépe vysvětlovat. V tom souhlasíme napůl. Vysvětlovat je potřeba – proto jsme výše sepsali, kde co dnes najdete. Jenže to podstatné, tedy komu obec platí a za co, v žádném souhrnném veřejném přehledu není. A to žádné vysvětlování nezmění.
Transparentnost pro nás neznamená jen splnit zákon. Znamená, že si každý může sám, z domova a bez žádosti na úřad ověřit, kam jdou naše společné peníze.
Zdroje (9)
- Schválené dokumenty rozpočtového procesu 2026 (web městyse) mestys-svitavka.czhttps://www.mestys-svitavka.cz/urad/schvalene-dokumenty-rozpoctoveho-procesu-2026/
- MONITOR Státní pokladny – Městys Svitávka monitor.statnipokladna.gov.czhttps://monitor.statnipokladna.gov.cz/ucetni-jednotka/00281042/prehled
- Zápisy a usnesení rady a zastupitelstva (web městyse) mestys-svitavka.czhttps://www.mestys-svitavka.cz/cs/samosprava/zapisy-a-usneseni-1/
- Zákon o registru smluv, § 3 odst. 2 písm. k) zakonyprolidi.czhttps://www.zakonyprolidi.cz/cs/2015-340
- Původní rozklikávací rozpočet Svitávky (2013–2020) rr.fpobk.czhttp://rr.fpobk.cz/svitavka/
- Rozklikávací rozpočet Doubravice nad Svitavou rr.fpobk.czhttp://rr.fpobk.cz/doubravice/
- Cityvizor cityvizor.czhttps://cityvizor.cz
- Ceník spolku Otevřená města (platný od 1. 3. 2026) otevrenamesta.czhttps://www.otevrenamesta.cz/collaboration
- Profil zadavatele městyse – Portál vhodného uveřejnění vhodne-uverejneni.czhttps://www.vhodne-uverejneni.cz/profil/mestys-svitavka